Pierwszy test automatyczny – plan gry
Chciałbym pomóc Ci stworzyć swój pierwszy test automatyczny na poziomie interfejsu użytkownika. Co będzie robił Nasz test? Będzie klikał po aplikacji internetowej tak jak prawdziwy użytkownik i weryfikował czy wykonane akcje powodują konkretne zachowanie aplikacji.
Jak będzie wyglądał test?
Test będzie polegał na tym, że otworzymy przeglądarkę internetową. Następnie spróbujemy w pasku wyszukiwania wprowadzić adres strony internetowej (np. www.google.com). Gdy wyświetli się strona najpopularniejszej wyszukiwarki to wprowadzimy w pole wyszukiwania interesującą Nas frazę i wybierzemy przycisk Enter. Następnie otworzymy pierwszy wynik z listy wyszukiwania i zweryfikujemy czy tytuł strony jest zgodny z oczekiwanym.
Ustawienie środowiska
Zanim jednak przejdziemy do tworzenia naszego testu musimy upewnić się, że Nasz komputer jest odpowiednio skonfigurowany. W kolejnym wpisie otrzymasz instrukcję jak przygotować swój komputer do pisania testów automatycznych. Dowiesz się jak:
– zainstalować Javę i ustawić zmienne środowiskowe
– zainstalować IDE
Na tym etapie występuje dużo problemów związanych z różnicami w konfiguracji na różnych systemach operacyjnych, dlatego wiele osób rezygnuje w tym miejscu. Żeby nie podzielić ich losu, przygotuję dla Ciebie instrukcję konfiguracji środowiska dla różnych systemów operacyjnych.
TestNG – biblioteka do pisania testów
Po przygotowaniu środowiska zapoznamy się z TestNG, czyli biblioteką do tworzenia testów w Javie. Nie muszą to być tylko i wyłącznie testy na poziomie UI, ale my skupimy się właśnie na Nich. W tej sekcji dowiesz się:
– czym jest TestNG i jakie są jego zalety
– jak oznaczyć metodę jako testową
– jak wykonać jakiś kawałek kodu przed i po teście
– jak sprawdzać rezultaty
Selenium – otwieranie przeglądarki
Po zainstalowaniu i zapoznaniu się z narzędziami będziemy w stanie przejść do naszego testu. Testy będziemy tworzyć przy użyciu biblioteki Selenium. Tym razem zajmiemy się otwieraniem przeglądarki i pobieraniem konkretnej strony. Pokażę Ci jak otworzyć okno wybranej przeglądarki i co musimy zrobić, aby otworzyć wybraną stronę.
Porozmawiamy również o driverach i kompatybilności drivera z przeglądarką.
Selenium – lokalizowanie elementów na stronie
Kolejny etap tworzenia testu to próba odnalezienia elementu na stronie, aby móc wykonać na Nim jakąś akcję. Selenium dostarcza nam szereg sposobów lokalizowania elementów na stronie i w tej wiadomości podzielę się z Tobą wiedzą odnośnie technik lokalizowania elementów na stronie. Powiem również, które z nich są najlepsze i dlaczego.
Selenium – wykonywanie akcji na elementach
Ostatnim etapem po zlokalizowaniu elementów na stronie jest próba wykonania akcji na tych elementach. Po zlokalizowaniu elementu będziemy w stanie wykonać na nim jakąś akcję np. wpisywanie wartości w pole tekstowe, albo będziemy mogli pobrać informacje odnośnie stanu takiego elementu tzn. czy jakiś element jest widoczny, czy zawiera jakiś tekst, czy jest możliwa interakcja z takim elementem. W ramach tej lekcji dodamy również asercję do naszego testu, która pozwoli sprawdzić czy zachowanie aplikacji jest zgodne z oczekiwanyym.
Selenium – Page Object Model
W tym miejscu Nasz test powinien już działać :). W ramach tej sekcji uporządkujemy kod w taki sposób, aby dodawać kolejne testy szybciej i zaprzestać duplikowania kodu. Po przejściu tego kroku, zachowanie testu nie zmieni się. To co ulegnie zmianie to struktura Naszego projektu i sposób w jaki jest w nim „ułożony” kod. W ramach tej sekcji dowiesz się:
– czym są wzorce projektowe
– czym jest Page Object Pattern
– co robi PageFactory
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ta seria pozwoli Ci napisać swój pierwszy test automatyczny i przekonać się że to świetna zabawa. W przypadku problemów możesz liczyć na moje pełne wsparcie podczas całego procesu.